Capt. Bijl as in 1939 small

Bijl; Johannes Jacobus

Born:  30 July 1880; at Rotterdam              Religion: Roman Catholic.

Joined the Holland America Line as cadet officer on 9 Aug. 1898

This is a first upload of the biography of Captain Bijl as I still have a lot of grey areas. Where did he live in his early years, which nautical school did he go to.  He was married in Holland, any family left there.  Also about his American Life is very little known. Once he retired during World War II, he sort of vanished into obscurity. There are np photos except some that were taken around his promotion to Commodore.

If there is a reader who can add any information to what is listed here, that would be greatly appreciated.

What we do know:

06 Jan. 1912 it is reported in the newspapers that his servant (on the ss Maartensdijk) had ran off with his clothes. They were found back at the address of an lady of unknown acquaintance. The news paper did not divulge how the court ruled.

On 20 Feb. 1924 it is announced that he was awarded the gold medal of the Royal Dutch Meteorological Society for his weather observations.

In December 1931 it is announced that he will be promoted to Commodore with the coming retirement of the old one,

19 November 1937 it was announced that he would become the first captain of the Nieuw Amsterdam, then under construction.

Commodore Jacob Bijl with his staff on board the ss Nieuw Amsterdam. Unconfirmed sources place this photo close to the date of the maiden voyage.

On the 5th. Aug. 1938 he was awarded (on board the ss Nieuw Amsterdam) appointed Knight in the Order of Orange Nassau. Being 40 years with Holland America.

He got married around 1910 and there were three children, Johanes Jac, born 06 April 1914, Petronella Maria 04 December 1912 and Josina born 13 March 1910. While the WWII was going on, he was still forwarding money to the Netherlands (fl 75,– each month) to the attention of Advocaten Kantoor, Blom, Boompjes Rotterdam, a company solicitors who were looking after alimony payments I suppose.

By 1940 the records indicate he was married to Helen Plansoen and living in the USA

First at 11 Park Place Bloomfield New Jersey (apartment building) and later at 219 Chicago Boulevard  Sea Girt, New Jersey. (This house was built 1935 and still exists = https://www.zillow.com/homedetails/219-Chicago-Blvd-Sea-Girt-NJ-08750/39367554_zpid/

There is also an address of 1ste Anjelierdwarsstraat 18 in Amsterdam but the context is unclear. Nowadays there is an Indian Restaurant at this location

 

Sailing Career:

Date:                     Function:                             Ship:                                      Wages and/or remarks.

09 aug. 1898       Cadet                                    Rotterdam                          10,–

17 May.1899       Cadet                                    Spaarndam                         15,–

29 aug.  1899       Temporary dismissed to go to school for 3rd mate license. Passed 20 nov. 1899

08 dec. 1899       4th. Officer                           Statendam                          30,–

02 may  1900       4th. Officer                           Potsdam                              30,–

24 jul.    1900       4th. Officer                           Amsterdam                        30,–

08 nov. 1900       4th. Officer                           Potsdam                              30,–

28 aug.  1901       act. 3rd officer                    Statendam                          40,–

21 jan.   1902       3rd. officer                           statendam                          50,–

01 mar. 1902       Appointed as Ensign extraordinary of the royal navy reserve,

06 jan.   1903       Goes for 3 months exercise to the royal navy reserve stationed at Willemsoord.

28 mar. 1903       act. 2nd officer    Jr.           Potsdam                              60,–

13 jan.   1904       Temporary dismissed to go to school for 2nd mates license. Passed on 9 march 1904

12 mar. 1904       Act. 2nd officer Jr.           Rijndam                               60,–

26 may.1905       Temporary dismissed to go to school for 1st mates license. Passed on 11 Oct. 1905

13 Oct. 1905       Act. 2nd officer Sr.             Statendam                          70,–

15 nov.  19o5       2nd Officer Jr.                      Statendam                          70,–

23 dec. 1905       Temporary dismissed

02 jan.   1906       2nd Officer Sr.                     Potsdam                              70,-

20 jan.   1906       Act. Chief Officer             Noordam                             90,–

03 may 1906       2nd Officer Sr.                     Noordam                             70,–

12 may 1906       Postponed from Navy Reserve  until 1 sept. 1906.

27 aug. 1906       2nd officer Sr.                      Nieuw Amsterdam          70,-

04 sep. 1906       postponed from Naval Reserve until mid December 1906.

10 Dec.                 1906       Dismissed

15 dec.  1906      Temporary ashore for the Royal Navy Reserve. Assigned for six months on board HMS trainingship Atjeh.

17 jun.  1907       2nd officer                            Statendam                          70,–

05 oct.   1907       2nd officer                            Nieuw Amsterdam          70,-

03 nov. 1907       Act. Chief Officer             Nieuw Amsterdam          90,–

03 feb. 1908       Act. Chief Officer             Rijndam                               90,–

15 apr. 1908       Act. Chief Officer             Sloterdijk                             90,–

06 apr.  1909       Chief Officer                      Rijndam                               100,–

05 nov. 1909       Chief Officer                        Rotterdam                          100,–

05 jan.   1910       Captain                                 Soestdijk                             200,–

26 may.1910       Temporary dismissed for the Royal Navy Reserve

22 sep.  1910       Chief Officer                      Noordam                             100,–

01 jan.   1911       due to wage review                                                        200,–

06 feb.  1911       Chief Officer                      Rotterdam                          200,-

21 jul.    1911       Captain                                 Maartensdijk                     250,–

With the start of 27 Feb. 1912, relieved from command and temporary stationed ashore awaiting his placement on a new to buy steamship the “Empire Transport”.

28 may.1912       Captain                                 Sommelsdijk                      250,–

04 feb.  1914       Captain                                 Sloterdijk                             250,–

01 apr.  1914       Captain                                 Veendijk                              250,–

11 jul.    1914      Captain                                 Zuiderdijk                            250,-

01 jan.   1916       Wage increase to                                                             275,–

1918 due to the confiscation of the Zuiderdijk returns home with the ss Hollandia.

11 jul. 1918          Temporary ashore

01 aug.  1918       wage increase                                                                   325,–

05 mar. 1919       Captain                                 Schiedijk                              325,–

01 jul. 1919          Wage increase                                                                  675,–

01 jan.   1920       Wage increase                                                                  700,–

15 oct.   1921       Wage increase                                                                  725,–

16 oct.   1921       Wage decrease                                                                 660,–

23 apr. 1922       Wage decrease                                                                 635,–

13 jun.  1922       Captain                                 Westerdijk                          635,–

11 dec. 1922       Captain                                 Blijdendijk                           635,–

16 may.1923       Captain                                 Dinteldijk                             635,–

29 sep.  1923       Temporary ashore

22 nov. 1923       Captain                                 Spaarndam                         635,–

01 apr. 1927       Wage increase                                                                  655,–

05 apr. 1924       Allocated the gold medal of the Royal Dutch Meteorogical society

01 jan.   1929       Wage increase                                                                  675,–

13 dec. 1929       Captain                                 Nieuw Amsterdam          685,–

01 jan.   1930       Wage increase to                                                             705,–

24 apr.  1930       Captain                                 Volendam                           705,–

12 nov 1931        Wage decrease                                                                 564,–

19 mar. 1932       Captain                                 Statendam                          564,–    at New York. As pax with the NA

21 oct.   1932       Temporary ashore           at 70%                                   564,–

07 dec. 1932       Captain                                 Statendam                          564,–

28 jun.  1933       Wage decrease with 5% in accordance with circulaire no 929 dated 27 june 1933

12 jul.    1933       Temporary ashore                           at 70%                   564,–    regular leave

03 aug. 1933       Captain                                 Statendam                          564,–

28 dec. 1933       Wage decrease with 5% in accordance with circulaire no 929 dated 27 june 1933

01 oct.   1934       Wage decrease to                                                           487.50

12 may 1936       Temporary ashore                                                           487,50   ill ear infection.

19 jun.  1936       Captain                                 Statendam                          487.50

01 oct.   1937       Wage according to new regulations                         530,–

08 oct.   1937       Temporary ashore                                                           530,–

22 nov.                 1937       Captain                                 Volendam                           530,–    (Fill in)

21 dec. 1937       Temporary ashore                                                           530,–

23 apr. 1938        Captain                                 Nieuw Amsterdam

20 sep. 1939       Captain                                 Nieuw Amsterdam                          Last prewar departure from Rotterdam.

12 sep. 1940       Captain                                 Nieuw Amsterdam                          departed NY.

09 may 1942       Relieved in Capetown as he was already passed the mandatory retirement age which he had reached 30 July 1940. But he was out of the country so he was extended.  He travelled home on the ms Kota Baru of the Rotterdam Lloyd, and arrived in Baltimore 0n 01 July 1942. On 16 Aug. 1943 he was placed in the 2nd tier of reserve officers, in case needed again. There are no records that he was ever recalled.

Passed away on 19 Feb 1962 in Upper Monclaire, New Jersey  USA.

This photo was captured from a military magazine that was issued on board for the troops on their way at sea.